TRACK & FIELD: Spearfish boys capture Black Hills Conference title

Spearfish and Custer girls tie for first for the Black Hills Conference title

BOX ELDER, S.D. – There is a tremendous amount of talent in the Black Hills when it comes to track and field.

In fact, several local athletes are expected to bring home some hardware from the state track and field championships which are set to begin on May 26 in Sioux Falls.

But Friday, many local athletes competed at the Black Hills Conference Track and Field Championships at Douglas High School in Box Elder.

When it was all said it done, the Spearfish boys won the Black Hills Conference title for the second year in a row.

Meanwhile, the Spearfish and Custer girls tied for the top spot in the Black Hills Conference.

Spearfish was initially awarded the BHC trophy. But since javelin is only sanctioned in Class AA, that event didn’t count in the final team standings. So Spearfish and Custer were declared co-champions.

For complete results, click here.

Black Hills Conference

Boys Team Standings

1. Spearfish                        162
2. Sturgis Brown              139.5
3. Custer                             97
4. Douglas                          90.5
5. St. Thomas More          65
6. Belle Fourche                48
7. Hill City                          43
7. Hot Springs                   43
9. Lead-Deadwood           23
9. Rapid City Christian    23

 

Girls Team Standings

1. Spearfish                           164
1. Custer                                164
3. Sturgis Brown                  130.5
4. Belle Fourche                    60
5. Hill City                              49
6. Hot Springs                       42
7. Red Cloud                          36
8. Douglas                              30
9. St. Thomas More              27
10. Rapid City Christian      21
11. Lead-Deadwood             16.5

 

Featured Highlights

Girls 100m Hurdles

1st  –  Anna Hoffman, Spearfish      15.97 seconds

 

Boys Long Jump

1st  –  Aiden Giffin, Belle Fourche            21 feet, 10.5 inches

 

Boys 4×800 Relay

1st  – Custer (Sam Gaulke, Drew Lehman, Alex Van Horn, Miles Ellman)      8:38

 

Boys High Jump

1st  –  Brayden Delahoyde, Spearfish         6 feet, 5 inches

 

Girls 100m Dash

1st  –  Jordyn Larsen, Custer             12.60 seconds

 

Boys 100m Dash

1st  –  Blake Boyster, Custer                  10.84 seconds

 

 

Categories: High School, Sports