State Track and Field Meet wraps up in Sioux Falls: Final Results

SIOUX FALLS, S.D. –   The South Dakota State High School Track and Field Meet wrapped up Saturday in Sioux Falls.

Over the last three days, around 2,800 athletes competed for 68 individual and six team championships.

For more results, click here.

 

Individual Winners from Saturday

Class AA

Boys 110 Meter Hurdles

– Aidan Hedderman, Sturgis              15:13 seconds

 

Boys 100 Meter Dash

– Jaden Guthmiller, Spearfish              10.91 seconds

 

Boys 200 Meter Dash

– Jaden Guthmiller, Spearfish             22.26 seconds

 

Boys 1600 Meter Run

– Simeon Birnbaum, RC Stevens                 4:15

 

Boys 1600 Sprint Medley Relay

– RC Stevens                         3:32         (New Meet Record)

(Ben Lust, Easton Ogle, Alex Otten, Simeon Birnbaum)

 

Girls 100 Meter Hurdles

– Baylee Van Zee, RC Stevens                 15.42 seconds

 

 

Class A

Boys 400 Meter Dash

– Blake Boyster, Custer                       49.44 seconds

 

Boys Long Jump

– Aiden Giffin, Belle Fourche                 21 feet, 10.25 inches

 

Boys 200 Meter Dash

– Blake Boyster, Custer                      22.51 seconds

 

Boys 100 Meter Dash

– Blake Boyster, Custer                    11.04 seconds

 

Girls 1600 Meter Run

– Jade Ecoffey, Red Cloud                   5:09

 

Class B

Boys High Jump

– Dawson Reckling, Kadoka Area                6 feet, 6 inches

 

Girls 300 Meter Hurdles

– Morgan Peterson, Edgemont                  46.79 seconds

 

 

 

Class AA

Boys Team Scores

1  Harrisburg                           94
2  RC Stevens                          90
3  Brandon Valley                   89
4  Aberdeen Central               82
5  Spearfish                              62
6  SF Jefferson                         49
7  SF Roosevelt                        45
8  Yankton                                41
9  Watertown                           38
9  SF Lincoln                            38

 

Girls Team Scores

1  O’Gorman                            119.5
2  Brandon Valley                  106
3  SF Lincoln                             93
4  RC Stevens                            77
5  SF Roosevelt                         56.5
6  Yankton                                 55
7  Watertown                            35
8  Spearfish                               33.5
9  RC Central                             31
10  Brookings                            30.5
10  Harrisburg                          30.5

 

 

Class A

Boys Team Scores

1  SF Christian                       125
2  Milbank                               66
3  Custer                                   59
4  Belle Fourche                     47
5  Lennox                                 41
6  Tri-Valley                            40
7  West Central                       33
8  Winner                                 30
9  Madison                              26.5
10  Mt. Vernon/Plankinton               23

 

Girls Team Scores

1  SF Christian                     101.5
2  Custer                                  83
3  West Central                      64
4  Mt. Vernon/Plankinton       48
5  Dakota Valley                    42.5
6  Red Cloud                           38
7  Parker                                  37
7  Mobridge-Pollock              37
9 Hamlin                                 30
9  Sioux Valley                        30

 

 

Class B

Boys Team Scores

1  Chester Area                       86
2  Ipswich                               45
3  Freeman Academy/Marion             42
4  Gregory                              36
5  Castlewood                        34
6  Lemmon                             33.25
7  Tri-State                              30
8  Platte-Geddes                    27.5
9  Timber Lake                      25
10  Burke                                21
10  Viborg-Hurley                 21

 

 

Girls Team Scores

1  Colman-Egan                   99
2  Northwestern                  48
3  Potter County                   39
4  Chester Area                     37
5  Kimball/White Lake       35
6  Burke                                 29
7  Estelline/Hendricks        25
7  Menno                               25
9  Lyman                               24
9  Howard                             24
9  Irene-Wakonda               24

Categories: High School, South Dakota News, Sports