State Track and Field Meet: Results from Friday – May 27

SIOUX FALLS, S.D. – The South Dakota State High School Track and Field Meet continued on Friday.

Several local athletes won state titles, especially those competing in the long distance races and the field events.

For the latest results, click here.

 

Local Winners from Friday

Class AA

Boys 3200 Meter Run

– Simeon Birnbaum, RC Stevens                 9:27

 

Boys High Jump

– Brayden Delahoyde, Spearfish               6 feet, 7 inches

 

Boys 800 Meter Run

– Simeon Birnbaum, RC Stevens               1:51

 

Girls Triple Jump

– Matayah Yellow Mule, RC Central      38 feet, 1.5 inches

 

Class A

Boys 3200 Meter Run

– Sawyer Clarkson, Belle Fourche            9:24

 

Boys Pole Vault

– Chase Maher, RC Christian            14 feet, 6 inches

 

Girls Discus

– Kellyn Kortemeyer, Custer            165 feet, 11 inches

 

Girls 3200 Meter Run

– Jade Ecoffey, Red Cloud                    11:09

 

Class B

Boys 3200 Meter Run

– Lane Krautschun, Bison                  9:57

 

Girls Discus

– Lanie Blair, Kadoka Area            123 feet, 1 inch

 

 

Class AA Boys Team Scores

1  Aberdeen Central            46
2  Harrisburg                       39
3  RC Stevens                       38
4  SF Jefferson                     30
5  SF Lincoln                        26
6  Spearfish                          24
7  O’Gorman                        23
8  SF Washington               20
9  Brandon Valley               19
9  Watertown                       19

 

Class AA Girls Team Scores

1  O’Gorman                        80.5
2  SF Lincoln                       37
3  Brandon Valley               35
3  RC Stevens                      35
5  Watertown                       27
6  Harrisburg                       22.5
7  Yankton                             20
7  Pierre T.F. Riggs             20
9  SF Washington               19
10  Spearfish                        12.5

 

Class A Boys Team Scores

1  Milbank                            42
2  SF Christian                     33
3  Custer                                24
4  Mt. Vernon/Plankinton      17
5  Madison                            15.5
6  Webster Area                    15
7  Lennox                                14
8  St. Thomas More             13.5
9  Hanson                               11
10  RC Christian                   10
10  Belle Fourche                  10

 

Class A Girls Team Scores

1  Custer                                  39
2  SF Christian                       38.5
3  Red Cloud                           22
4  Sioux Valley                        20
5  Mt. Vernon/Plankinton    18
6  Dakota Valley                     17.5
7  Madison                              16.5
8  Hamlin                                14
9  Wagner                                11
10  Mobridge-Pollock           10

 

Class B Boys Team Scores

1  Freeman Academy/Marion              21
1  Timber Lake                        21
3  Wall                                      18
4  Lemmon                              17.25
5  Burke                                    17
6  Herreid/Selby Area           13
7  Platte-Geddes                     12.5
8  Chester Area                       11
8  Kimball/White Lake          11
10  Tri-State                            10
10  Bison                                  10

Class B Girls Team Scores

1  Estelline/Hendricks           21
2  Colman-Egan                      20
3  Kadoka Area                       19.2
4  Northwestern                      19
5  Potter County                      17
6  Chester Area                        16
7  Scotland                                13
8  Sully Buttes                          12
9  Freeman Academy/Marion            11
9  Kimball/White Lake            11
9  Menno                                    11

Categories: High School, South Dakota News, Sports