Saturday’s Basketball Roundup: RC Christian splits with Newcastle at the Sacred Hoops Classic

SPEARFISH, S.D. – The Sacred Hoops Basketball Classic was held Saturday at the Young Center in Spearfish.

The event featured 12 varsity teams and six basketball games.

Rapid City Christian split a doubleheader with Newcastle.

The Newcastle girls downed the Comets, 58-45.

Jaylen Ostenson led the Dogies with 18 points, while the Comets were led by Olivia Kieffer with 33 points.

 

Meanwhile, Rapid City Christian rolled over Newcastle in boys basketball, 66-36.

Carson Glassbrenner finished with 20 points for the Comets.

The Dogies were led by Slade Roberson with 13 points.

 

Sacred Hoops Classic

Boys Basketball Scores

Rapid City Central 72, Campbell County 64

Thunder Basin 55, Lakota Tech 41

Rapid City Christian 66, Newcastle 36

 

Girls Basketball Scores

Rapid City Central 53, Campbell County 39

Thunder Basin 66, Pine Ridge 8

Newcastle 58, Rapid City Christian 45

 

Boys Basketball Scores

Brandon Valley 67, Douglas 38

Burke 63, Gayville-Volin 42

Chamberlain 69, Bon Homme 33

Freeman Academy/Marion 66, Scotland 42

Great Plains Lutheran 61, North Central Co-Op 25

Herreid/Selby Area 71, Strasburg-Zeeland, N.D. 26

Hill City 59, Sundance, Wyo. 56

Kimball/White Lake 48, Avon 35

Lower Brule 89, Crow Creek 33

Mitchell 69, Pierre 54

Sioux Falls Christian 64, Watertown 52

Sioux Falls O’Gorman 50, Yankton 45

Sioux Falls Roosevelt 61, Sioux Falls Lincoln 53

Tea Area 54, Aberdeen Central 51

Warner 55, Aberdeen Roncalli 44

 

281 Conference Tournament

First Round=

Hitchcock-Tulare 64, Sanborn Central/Woonsocket 54

James Valley Christian 63, Highmore-Harrold 40

Wessington Springs 73, Iroquois/Doland 52

Wolsey-Wessington 68, Sunshine Bible Academy 14

Jones County Invite

Championship

White River 58, Lyman 36

Fifth Place

Kadoka Area 41, Colome 34

Third Place

Stanley County 46, Philip 37

 

Redfield Pheasant Shoot Out

Belle Fourche 53, Northwestern 42

Groton Area 68, Deubrook 42

Little Wound 59, Florence/Henry 55

Redfield 54, Waverly-South Shore 47

Timber Lake 65, Faulkton 61

 

West River Tournament

Championship

Hot Springs 54, Faith 47, OT

Fifth Place

Wall 56, Moorcroft, Wyo. 26

Seventh Place

Newell 50, Edgemont 23

Third Place

Upton, Wyo. 52, New Underwood 36

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Brookings vs. Fairmont, Minn., ccd.

Santee, Neb. vs. Takini, ccd.

Tiospa Zina Tribal vs. Flandreau Indian, ppd.

 

 

Girls Basketball Scores

Bon Homme 58, Chamberlain 47

Brandon Valley 54, Douglas 22

Burke 49, Gayville-Volin 39

Dupree 47, Lemmon 38

Hill City 49, Sundance, Wyo. 14

Scotland 38, Freeman Academy/Marion 19

Sioux Falls Christian 44, Watertown 40

Sioux Falls Lincoln 47, Huron 45

Sioux Falls O’Gorman 68, Yankton 33

Tea Area 53, Aberdeen Central 46

 

Dakota Valley Conference Classic

Arlington 46, Hills-Beaver Creek, Minn. 34

Castlewood 46, Westbrook-Walnut Grove, Minn. 32

Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 55, Elkton-Lake Benton 42

Colman-Egan 63, Pipestone, Minn. 54

Dell Rapids St. Mary 55, Adrian/Ellsworth, Minn. 25

Estelline/Hendricks 53, Ortonville, Minn. 32

Lake Preston 54, Dawson-Boyd, Minn. 48

Oldham-Ramona/Rutland 49, Benson, Minn. 20

 

Hanson Corn Palace Classic

Bridgewater-Emery 60, Highmore-Harrold 45

Corsica/Stickney 58, Flandreau 47

Hanson 64, Wolsey-Wessington 47

Lakota Tech 43, Florence/Henry 41

Lennox 44, Deubrook 43

Parkston 42, St. Thomas More 38

Viborg-Hurley 49, Ethan 38

Wagner 75, West Central 47

Winner 55, Andes Central/Dakota Christian 40

 

West River Tournament

Championship

Wall 33, Faith 31

Fifth Place

Hot Springs 47, Moorcroft, Wyo. 40

Seventh Place

Newell 54, Oelrichs 36

Third Place

Upton, Wyo. 43, Edgemont 39

 

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Santee, Neb. vs. Takini, ccd.

 

 

Categories: High School, Sports