Saturday Sports Recap: High School Basketball, State Wrestling

NEW UNDERWOOD, S.D. –  The New Underwood girls basketball team has had a successful season thus far, despite having a new coach and no seniors on this year’s team.

The Tigers finished the regular season with a 15-4 record.

New Underwood moved one step closer to qualifying for the State B Girls Basketball Tournament, as the Tigers knocked off Wall on Saturday in the Region 7B semifinals, 38-22.

Cerington Jones led the Tigers with 17 points.

New Underwood now advances to the Class B SoDak 16 as the No. 9 seed.

The Tigers will play No. 8 Castlewood on Thursday, March 5 at 5 p.m. in Gettysburg.

The winner moves on the State B Tournament which will be held March 12-14 in Spearfish.

Featured Highlights

Girls Basketball

New Underwood 38, Wall 22

Brandon Valley 56, St. Thomas More 53

Stm Bv Girls Basketball

Brandon Valley defeated St. Thomas More on Saturday in girls basketball.

 

Girls Basketball Scores

Brandon Valley 56, St. Thomas More 53

Sioux Falls Washington 42, Aberdeen Central 36

Yankton 63, Douglas 32

 

Region 7B Semifinals

New Underwood 38, Wall 22

White River 55, Lyman 50

 

Region 8B Semifinals

Faith 60, Wakpala  39

Newell 62, Dupree 58

 

 

Boys Basketball Scores

Brandon Valley 51, St. Thomas More 50

Sioux Falls Roosevelt 53, Sioux Falls Lincoln 50, OT

Sioux Falls Washington 71, Aberdeen Central 43

Yankton 81, Douglas 31

 

 

 

State A Wrestling

Final Team Scores

1  RC Stevens            159.0
2  Brandon Valley    158.0
3  Watertown            154.5
4  Pierre TF Riggs    116.0
5  RC Central             104.0
6  Chamberlain         82.0
7  Sturgis Brown        76.0
8  Mitchell                  75.0
9  Spearfish                72.5
9  Tea Area                 72.5

 

Individual Champions

120 pounds – Cael Larson, RC Central

138 pounds – Max Sailor, Spearfish

160 pounds – Cooper Voorhees, RC Stevens

 

 

 

State B Wrestling

Final Team Scores

1  Canton                                        240.5
2  Winner Area                              173.0
3  Redfield Area                             92.5
4  Burke/Gregory                           88.5
5  Bon Homme/Scotland/Avon   88.0
6  McCook Central/Montrose       86.0
7  Kimball/White Lake/Platte-Geddes            80.5
8  Philip Area                                   71.5
9  Wagner                                         68.5
10  Custer                                          66.5

Individual Champion

106 pounds – Logan Graf, Custer

 

Categories: High School, Sports

AlertMe