Saturday Prep Basketball: STM boys defeats RC Christian

Belle Fourche girls roll over Dupree

RAPID CITY, S.D. –  The top two boys basketball teams in Region 8A squared off on Saturday in Rapid City.

St. Thomas More hosted Rapid City Christian.

It was a close game after three quarters of play.

But then the Cavaliers outscored the Comets 17-3 in the fourth quarter and went on to win, 49-36.

St. Thomas More improves to 9-2 on the season, while Rapid City Christian falls to 5-2.

 

 

Featured Highlights

Boys Basketball

St. Thomas More 49, RC Christian 36

Girls Basketball

Belle Fourche 49, Dupree 33

 

 

Boys Basketball Scores

Aberdeen Christian 69, Leola/Frederick 48

Belle Fourche 85, Dupree 55

Burke 55, Gayville-Volin 41

Castlewood 57, Deuel 45

Chamberlain 70, Bon Homme 31

DeSmet 48, Canistota 35

Dell Rapids 91, Milbank 43

Dell Rapids St. Mary 85, Oldham-Ramona/Rutland 29

Elkton-Lake Benton 57, Chester 50

Freeman Academy/Marion 58, Scotland 27

Garretson 66, Colman-Egan 32

North Central Co-Op 59, Great Plains Lutheran 46

Sioux Falls Roosevelt 62, Brandon Valley 59

Sioux Falls Washington 68, Watertown 50

Tea Area 97, Canton 58

Tiospa Zina Tribal 61, Mobridge-Pollock 56

Warner 58, Aberdeen Roncalli 28

Webster 66, Britton-Hecla 59, OT

Yankton 66, Aberdeen Central 54

 

 

281 Conference Tournament

Highmore-Harrold 67, Iroquois 27

James Valley Christian 39, Sanborn Central/Woonsocket 30

Wessington Springs 60, Hitchcock-Tulare 55, OT

Wolsey-Wessington 67, Lower Brule 59

 

 

Redfield Classic

Florence/Henry 66, Faulkton 41

Langford 54, Timber Lake 40

Northwestern 55, Sully Buttes 46

Waverly-South Shore 62, Redfield 58

 

 

West River Tournament

Edgemont 59, Newell 43             7th place

Moorcroft, Wyo. 46, New Underwood 42        5th place

Faith 44, Hot Springs 33             3rd place

 

 

Girls Basketball Scores

Aberdeen Central 76, Yankton 19

Aberdeen Christian 47, Leola/Frederick 17

Belle Fourche 49, Dupree 37

Bridgewater-Emery 51, Lennox 46

Canistota 48, Arlington 43, OT

Castlewood 70, Deuel 30

Chamberlain 58, Bon Homme 55

Chester 47, Elkton-Lake Benton 37

Clark/Willow Lake 63, Webster 54

Dell Rapids 42, Milbank 37

Deubrook 53, Estelline/Hendricks 44

Faulkton 44, Avon 40

Freeman 66, Oldham-Ramona/Rutland 22

Garretson 65, Warner 25

Gayville-Volin 49, Burke 47

Hanson 56, Waubay/Summit 53

Madison 60, Howard 50

Mobridge-Pollock 63, Tiospa Zina Tribal 47

North Central Co-Op 46, Great Plains Lutheran 27

Parkston 54, Flandreau 45

Rapid City Central 73, Sturgis Brown 40

Scotland 50, Freeman Academy/Marion 22

Sioux Falls Christian 48, Montrose 39

Sioux Falls Washington 66, Sioux Falls O’Gorman 54

Tea Area 51, Canton 40

Tri-Valley 63, Andes Central/Dakota Christian 41

White River 53, Hamlin 49

Winner 66, Ethan 41

 

 

West River Tournament

Bison 39, Edgemont 29         7th place

Faith 52, Hot Springs 17              5th place

Newell 60, Moorcroft 40              3rd place

RC Christian 73, Upton 63          1st place

 

Women’s Basketball

Colorado School of Mines 66, South Dakota Mines 52

Western Colorado 70, Black Hills State 61  OT

Categories: High School, Sports