PREP BASKETBALL: Central boys wrap up the regular season with a win over Sturgis

High school basketball playoffs in full swing

STURGIS, S.D. – The Sturgis boys basketball team wrapped up the regular season on Monday night by hosting Rapid City Central.

Both teams have secured a spot in the upcoming Class ‘AA’ SoDak 16.

However, both the Scoopers and Cobblers were hoping to enter the postseason on a winning note.

Central jumped out to an early lead on Monday and went on to beat Sturgis, 82-48.

Julian Swallow led the Cobblers with 23 points followed by Micah Swallow with 19 points and Kohl Meisman with 11 points.

The Scoopers had two players finish in double figures. Marcus Myrick led the way with 11 points while Ryder Ladner added 10 points.

Central Robbie Weber

Rapid City Central defeated Sturgis on Monday night in boys basketball.

Rapid City Central improves to 10-10 on the year. The Cobblers will be the number nine seed in the upcoming SoDak 16 playoff game.

Central will travel to Sioux Falls to play the Lincoln Patriots on Saturday, March 7 at 4 p.m.

Meanwhile, Sturgis is the 16th seed and will play at Yankton on March 7 at 5 p.m.

The winners advance to the State AA Boys Basketball Tournament.

 

Featured Highlights

Boys Basketball

RC Central 82, Sturgis 48

 

Girls Basketball

RC Central 68, Sturgis 24

 

 

Boys Basketball Scores

From Monday, March 2

Rapid City Stevens 90, Spearfish 41

 

 

Class B Region 1

First Round

Britton-Hecla 62, Great Plains Lutheran 42

Langford 62, Wilmot 50

 

 

Class B Region 2

First Round

Sunshine Bible Academy 50, North Central Co-Op 35

 

 

Class B Region 3

First Round

Deubrook 68, Estelline/Hendricks 56

Iroquois 81, James Valley Christian 53

Lake Preston 45, Hitchcock-Tulare 38

 

 

Class B Region 4

First Round

Chester 46, Oldham-Ramona/Rutland 32

Sanborn Central/Woonsocket 58, Mitchell Christian 23

 

 

Class B Region 5

First Round

Centerville 76, Menno 43

Irene-Wakonda 72, Freeman 35

Scotland 50, Alcester-Hudson 45

 

 

Class B Region 6

First Round

Bon Homme 54, Avon 39

Kimball/White Lake 76, Andes Central/Dakota Christian 75

Tripp-Delmont/Armour 61, Colome 32

 

 

Class B Region 7

First Round

New Underwood 54, Edgemont 29

Wall 62, Philip 51

 

 

Class B Region 8

First Round

McIntosh 75, Bison 25

Takini 61, Dupree 53

Wakpala 69, Newell 51

 

 

Girls Basketball Scores

Class A Region 1

First Round

Redfield 68, Tiospa Zina Tribal 36

Sisseton 51, Milbank 37

Webster 47, Groton Area 44

 

 

Class A Region 2

First Round

Clark/Willow Lake 45, Flandreau Indian 41

Flandreau 70, Sioux Valley 45

Florence/Henry 52, Deuel 31

 

 

Class A Region 3

First Round

Garretson 68, Dell Rapids 46

Sioux Falls Christian 61, Baltic 29

 

 

Class A Region 4

First Round

Dakota Valley 62, Elk Point-Jefferson 49

Tea Area 66, Canton 30

Vermillion 43, Beresford 31

 

 

Class A Region 5

First Round

Madison 56, Wagner 43

Parkston 53, Parker 29

 

 

Class A Region 6

First Round

Chamberlain 54, Mobridge-Pollock 35

Cheyenne-Eagle Butte 67, McLaughlin 50

Miller 48, Stanley County 19

 

 

Class A Region 7

First Round

Pine Ridge 79, St. Francis Indian 42

Red Cloud 83, Bennett County 15

Todd County 66, Little Wound 58

 

 

Class A Region 8

First Round

Belle Fourche 48, Custer 33

Hill City 58, Hot Springs 12

Lead-Deadwood 63, Rapid City Christian 58

 

Categories: High School, Sports

AlertMe