Prep Basketball and Wrestling Results for Thursday, Jan. 24

RAPID CITY, S.D.  –  The wrestling postseason is just around the corner.

That means area high school teams are busy gearing up for regional tournaments which will be held in about three weeks.

Rapid City Stevens is one of those teams. Currently, the Raiders are ranked No. 1 in the Class ‘A’ polls.

     The Raiders hosted Spearfish on Thursday night. Stevens won 11 out of 14 matches and the Raiders defeated the Spartans, 62-15.

RC Stevens 62, Spearfish 15

106     Jack Schoenhard (Rapid City Stevens) over Josh Hoffman (Spearfish) (Fall 1:04)

113     Clayton Donovan (Spearfish) over Alexsys Jacquez (Rapid City Stevens) (Fall 1:26)

120     Logen Fischer (Rapid City Stevens) over Oakley Blakeman (Spearfish) (Fall 1:04)

126     Cody Stockman (Rapid City Stevens) over Jake Hoffman (Spearfish) (Fall 1:34)

132     Declan Malone (Rapid City Stevens) over Max Sailor (Spearfish) (MD 10-2)

138     Darien Malone (Rapid City Stevens) over Unknown (For.)

145     Caleb Allen (Rapid City Stevens) over Unknown (For.)

152     Cooper Voorhees (Rapid City Stevens) over Unknown (For.)

160     Nate Allen (Rapid City Stevens) over Jason Palmgren (Spearfish) (Fall 1:52)

170     Caleb Brink (Rapid City Stevens) over Elijah Zuniga (Spearfish) (MD 11-3)

182     Teygan Werlinger (Spearfish) over Grayson Janssen (Rapid City Stevens) (Fall 1:16)

195     Ben Sobczak (Rapid City Stevens) over Unknown (For.)

220     Evan Hehr (Spearfish) over Hunter McMath (Rapid City Stevens) (Dec 3-2)

285     Tyrese Morris (Rapid City Stevens) over Austin Crotteau (Spearfish) (Fall 2:39)

 

Wrestling Scores

Belle Fourche  41, Hot Springs  31

Custer  41,  Chadron, NE   30

Custer  50, Douglas  30

Douglas  39,  Chadron, NE  34

 

Boys Basketball Scores

Aberdeen Roncalli 69, Webster 57

Belle Fourche 68, Harding County 56

Bon Homme 54, Andes Central/Dakota Christian 45

Boyd County, Neb. 57, Burke 46

Brookings 64, Mitchell 56, OT

Custer 54, Douglas 48

Ethan 58, Mitchell Christian 48

Gregory 65, Avon 36

Hot Springs 50, Crawford, Neb. 18

Irene-Wakonda 56, Freeman Academy/Marion 38

Jones County 52, Kadoka Area 49

Lemmon 64, McIntosh 34

Lennox 87, Parkston 49

Leola/Frederick 64, Faulkton 44

Little Wound 80, Bennett County 34

Madison 65, Beresford 53

Philip 51, Dupree 40

Potter County 65, Eureka/Bowdle 16

Red Cloud 67, Lead-Deadwood 39

Sioux Falls Lincoln 83, Sioux Falls Washington 73

St. Thomas More 64, Sturgis Brown 51

Stanley County 54, Crow Creek 51

Sully Buttes 66, Hitchcock-Tulare 18

Vermillion 71, Dell Rapids 64

Viborg-Hurley 78, Centerville 33

West Central 50, Pipestone, Minn. 45

 

Dakota Oyate Challenge

First Round

Flandreau Indian 65, Marty Indian 61

Lower Brule 71, Crazy Horse 36

Omaha Nation, Neb. 79, Takini 44

Tiospa Zina Tribal 82, Tiospaye Topa 29

 

 

Girls Basketball Scores

Bon Homme 39, Andes Central/Dakota Christian 38

Boyd County, Neb. 41, Burke 36

Brookings 54, Mitchell 41

Clark/Willow Lake 58, Great Plains Lutheran 18

Crow Creek 80, Stanley County 31

Dell Rapids St. Mary 46, Alcester-Hudson 44

Douglas 51, Custer 28

Ethan 61, Mitchell Christian 25

Eureka/Bowdle 51, Potter County 46

Faulkton 79, Leola/Frederick 15

Florence/Henry 61, Iroquois 31

Freeman 54, Canistota 38

Hot Springs 34, Rapid City Christian 29

Irene-Wakonda 56, Freeman Academy/Marion 26

Kadoka Area 70, Jones County 26

McLaughlin 65, Standing Rock, N.D. 46

New England, N.D. 48, Harding County 22

Philip 53, Dupree 35

Pierre 59, Sioux Falls Roosevelt 52, OT

Red Cloud 68, Lead-Deadwood 46

Sanborn Central/Woonsocket 53, Wessington Springs 32

Sioux Falls Lincoln 63, Sioux Falls Washington 62

St. Francis Indian 103, Oelrichs 20

St. Thomas More 55, Sturgis Brown 46

Sully Buttes 51, Hitchcock-Tulare 39

Todd County 71, Pine Ridge 44

Vermillion 57, Dell Rapids 47

Viborg-Hurley 72, Centerville 30

Warner 43, Langford 29

White River 83, Colome 32

 

Big East Conference Tournament

First Round

Beresford 80, Baltic 19

Flandreau 59, Chester 33

McCook Central/Montrose 58, Sioux Valley 19

Parker 49, Garretson 45

 

 

Dakota Oyate Challenge

First Round

Flandreau Indian 53, Tiospaye Topa 33

Lower Brule 67, Takini 27

Tiospa Zina Tribal 58, Omaha Nation, Neb. 50

Categories: High School, Sports

AlertMe