GIRLS BASKETBALL ROUNDUP: Stevens outlasts Brookings, Watertown storms past Central

RAPID CITY, S.D. – It was another busy Saturday in girls high school basketball.

Rapid City Stevens team hosted the Brookings Bobcats.

Macey Wathen hit some key free throws in the final minute and the Raiders defeated the Bobcats, 43-39.

The Raiders won their fourth straight and are now 9-2 on the season.

Sophomore Taaliyah Porter led Stevens with 21 points and seven rebounds followed by Macey Wathen with eight points.

The Raiders will hit the road for games in Mitchell and Huron on Jan. 27-28.

Watertown 77, RC Central 34

Watertown used a barrage of 3-pointers to defeat Rapid City Central on Saturday in girls basketball, 77-34.

The Arrows were 15-of-23 from beyond the arc.

Maddy Rohde led the Arrows with 20 points.

The Cobblers were led by Villique Fallis with 7 points followed by Leah Landry and Aaliyah Jones with six points each.

Central falls to 4-6 on the season.

The Cobblers will travel across the state to battle Huron and Mitchell on Jan. 27-28.

 

 

Girls Basketball Scores

Aberdeen Central 51, Brandon Valley 39

Alcester-Hudson 53, Bon Homme 50

Andes Central/Dakota Christian 48, Irene-Wakonda 40

Arlington 63, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 44

Beresford 59, Chester 42

Bison 50, Tiospaye Topa 16

Bowman County, N.D. 65, Belle Fourche 52

Britton-Hecla 55, Waverly-South Shore 17

Castlewood 41, Pipestone, Minn. 39

Centerville 61, Avon 43

Clark/Willow Lake 55, Wilmot 26

Colman-Egan 55, Lower Brule 35

Dakota Valley 51, Scotland 37

Dell Rapids St. Mary 64, Madison 43

Deubrook 39, Westbrook-Walnut Grove, Minn. 30

Elk Point-Jefferson 45, Dell Rapids 37

Elkton-Lake Benton 60, Adrian/Ellsworth, Minn. 26

Estelline/Hendricks 54, Dawson-Boyd, Minn. 25

Faith 55, Lemmon 33

Faulkton 49, Highmore-Harrold 43

Flandreau 63, Parker 22

Freeman 49, Freeman Academy/Marion 11

Gayville-Volin 37, Mitchell Christian 19

Groton Area 45, Great Plains Lutheran 29

Hamlin 45, Florence/Henry 31

Hills-Beaver Creek, Minn. 50, DeSmet 49

Hot Springs 47, Lead-Deadwood 20

James Valley Christian 45, Ipswich 30

Kadoka Area 59, Philip 46

Lakota Tech 62, Wolsey-Wessington 53

Little Wound 57, Cheyenne-Eagle Butte 24

Lyman 62, Sunshine Bible Academy 23

Miller/Highmore-Harrold 47, McLaughlin 28

North Central Co-Op 41, Langford 21

Oldham-Ramona/Rutland 54, Waubay/Summit 16

Omaha Nation, Neb. 75, Flandreau Indian 36

Rapid City Stevens 43, Brookings 39

Sanborn Central/Woonsocket 45, Hitchcock-Tulare 42

Sioux Falls Jefferson 54, Huron 31

Sioux Falls O’Gorman 50, Sioux Falls Roosevelt 25

Timber Lake 52, Harding County 39

Todd County 56, Crow Creek 43

Wakpala 65, McIntosh 38

Wall 70, New Underwood 41

Watertown 77, Rapid City Central 34

Panhandle Conference Tournament

Championship

Hay Springs, Neb. 48, Edgemont 39

Categories: High School, Sports