Friday, Jan. 13 Prep Basketball Roundup: Check out scores from across the state

RAPID CITY, S.D. – Here’s a look at high school basketball scores from across the state for Friday, Jan. 13.

 

Boys Basketball Scores

Aberdeen Christian 81, Potter County 36

Belle Fourche 57, Redfield 54

Brandon Valley 57, Spearfish 33

Bridgewater-Emery 58, Chamberlain 44

Campbell County, Wyo. 58, Rapid City Stevens 52

Clark/Willow Lake 60, Deuel 40

Colman-Egan 66, Garretson 58

Dell Rapids 77, Baltic 40

Elk Point-Jefferson 54, Ponca, Neb. 46

Estelline/Hendricks 58, Deubrook 54

Ethan 45, Canistota 43

Freeman Academy/Marion 66, Flandreau Indian 43

Gregory 58, Burke 40

Hamlin 70, Webster 31

Harrisburg 57, Douglas 40

Herreid/Selby Area 63, Faulkton 55

Ipswich 56, Wilmot 33

Kimball/White Lake 57, Corsica/Stickney 38

Lakota Tech 71, Cheyenne-Eagle Butte 32

Leola/Frederick 56, Oakes, N.D. 45

Madison 64, Flandreau 34

Mitchell 69, Brookings 31

Rapid City Central 60, Sturgis Brown 55

Red Cloud 70, Custer 57

Sioux Falls Jefferson 65, Sioux Falls Washington 56

Sioux Falls Lincoln 83, Huron 48

Sioux Valley 74, McCook Central/Montrose 37

Tripp-Delmont/Armour 62, Platte-Geddes 48

Waubay/Summit 79, Tri-State, N.D. 35

Yankton 59, Watertown 43

Jones County Tournament

Kadoka Area 35, Stanley County 26

Lyman 73, Bennett County 43

Philip 57, Jones County 48

White River 59, Colome 40

 

West River Tournament 

Semifinals

Faith 76, Upton 53

Hot Springs 57, Moorcroft 21

Consolation Semifinals

New Underwood 69, Newell 28

Oelrichs 46, Edgemont 32

 

 

Girls Basketball Scores

Brandon Valley 58, Spearfish 49

Clark/Willow Lake 47, Deuel 33

Dell Rapids St. Mary 57, Oldham-Ramona/Rutland 52

Elkton-Lake Benton 51, Arlington 42

Florence/Henry 61, Warner 36

Freeman 44, McCook Central/Montrose 41

Freeman Academy/Marion 58, Flandreau Indian 21

Garretson 55, Colman-Egan 43

Hamlin 71, Webster 20

Harrisburg 46, Douglas 24

Huron 48, Sioux Falls Lincoln 36

James Valley Christian 57, Highmore-Harrold 32

Linton/HMB, N.D. 51, Herreid/Selby Area 49

Mitchell 52, Brookings 50

Moorcroft, Wyo. 58, Oelrichs 19

Platte-Geddes 52, Tripp-Delmont/Armour 32

Ponca, Neb. 44, Elk Point-Jefferson 38

Potter County 67, Aberdeen Christian 35

Rapid City Central 52, Sturgis Brown 34

Rapid City Stevens 67, Campbell County, Wyo. 48

Red Cloud 59, Custer 44

Sanborn Central/Woonsocket 54, Hitchcock-Tulare 32

Sioux Falls Washington 52, Sioux Falls Roosevelt 27

Sisseton 58, Aberdeen Roncalli 49

St. Thomas More 47, West Central 35

Timber Lake 52, Sully Buttes 37

Waubay/Summit 55, Tri-State, N.D. 48

Wessington Springs 75, Iroquois/ Lake Preston Co-op 56

Wolsey-Wessington 67, Sunshine Bible Academy 20

 

West River Tournament

Semifinals

Faith 48, Newell 33

Hot Springs 47, Edgemont 37

Consolation Semifinals

Upton 37, New Underwood 26

Moorcroft 58, Oelrichs 14

Categories: High School, Sports