FOOTBALL ROUNDUP: Scores from across the state, as well as highlights of the Wall Eagles

WALL, S.D. – As we wrap up the month of September, high school football teams continue to battle for positions in their respective classes.

The Wall Eagles are currently tied for second in Class 9AA.

Last Friday, the Eagles handed the Lyman Raiders their first loss of the season.

This week, Wall faced another big test by hosting the 5-1 Harding County-Bison Ranchers.

But the Eagles dominated once again, taking care of the Ranchers, 55-0.

The second ranked Eagles are now 7-0 on the season.

Wall will wrap up the regular season on Oct. 7 at Kimball-White Lake.

Meanwhile, the Ranchers will host Timber Lake on Oct. 7.

 

High School Football Scores

Friday, Sept. 30

Aberdeen Central 17, Watertown 0

Avon 36, Alcester-Hudson 22

Belle Fourche 51, Lakota Tech 20

Bon Homme 62, Chester 7

Britton-Hecla 51, Langford 19

Canistota 52, Deubrook 24

Castlewood 55, Oldham-Ramona/Rutland 0

Chamberlain 25, Vermillion 14

Clark/Willow Lake 55, Dakota Hills 0

Colman-Egan 18, Iroquois/ Lake Preston Co-op 2, 2OT

Colome 44, Sunshine Bible Academy 13

Dakota Valley 47, Lennox 24

DeSmet def. Arlington, forfeit

Dell Rapids 20, Beresford 6

Deuel 50, Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian 0

Dupree 40, Newell 2

Elk Point-Jefferson 55, Miller/Highmore-Harrold 0

Estelline/Hendricks 63, Waverly-South Shore 18

Faulkton 54, North Central Co-Op 3

Flandreau 21, Jim River 19

Freeman/ Marion/ Freeman Academy Co-op 44, Gayville-Volin 32

Hanson 51, Garretson 0

Harrisburg 36, Sioux Falls Washington 7

Herreid/Selby Area 66, Northwestern 26

Howard 48, Viborg-Hurley 12

Huron 32, Douglas 14

Irene-Wakonda 29, Burke 28

Kimball/White Lake 50, Dell Rapids St. Mary 20

Lead-Deadwood 40, Custer 6

Leola/Frederick 26, Potter County 12

Lyman 54, Bennett County 0

Madison 21, Canton 14

Mt. Vernon/Plankinton 48, Wagner 24

New Underwood 38, Jones County 28

Parkston 32, Gregory 25

Philip 20, Kadoka Area 8

Pierre 43, Brandon Valley 34

Platte-Geddes 42, Wolsey-Wessington 24

Rapid City Christian 55, Hill City 8

Redfield 37, Parker 12

Sioux Falls Christian 35, Milbank 6

Sioux Falls Jefferson 42, Sioux Falls O’Gorman 17

Sioux Falls Lincoln 37, Rapid City Stevens 34, OT

Sioux Falls Roosevelt 47, Rapid City Central 18

Sioux Valley 55, Baltic 0

Spearfish 26, Mitchell 21

Standing Rock, N.D. 50, Cheyenne-Eagle Butte 0

Tea Area 57, Sturgis Brown 7

Timber Lake 22, Stanley County 20

Wall 55, Harding County/Bison Co-op 0

Warner 8, Hamlin 6

Webster 28, Groton Area 21

West Central 48, Tri-Valley 0

Winner 36, Bridgewater-Emery/Ethan 0

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 42, Mobridge-Pollock 24

Yankton 38, Brookings 27

Categories: High School, Sports