2020 PRIMARY ELECTION RESULTS

Democrat Presidential Primary

  • Joseph R Biden WinnerD 79.1%
    26,332
  • Bernie Sanders  D 20.9%
    6,955
33,287
Last updated:

Republican Presidential Primary

  • Donald J Trump *WinnerR 0%
    0
* Incumbent
Last updated:

United States Senator

  • Mike Rounds *WinnerR 74.7%
    55,700
  • Scyller J Borglum  R 25.3%
    18,875
* Incumbent
74,575
Last updated:

United States Representative

  • Dusty Johnson *WinnerR 76.1%
    56,598
  • Liz Marty May  R 23.9%
    17,755
* Incumbent
74,353
Last updated:

State Senator – District 29

  • Gary L Cammack WinnerR 59.0%
    2,153
  • Terri Jorgenson  R 41.0%
    1,495
3,648
Last updated:

State Senator – District 30

  • Julie Frye-Mueller WinnerR 53.0%
    2,477
  • George H Kotti  R 47.0%
    2,197
4,674
Last updated:

State Senator – District 31

  • Timothy R Johns WinnerR 58.7%
    2,020
  • John E Teupel  R 41.3%
    1,423
3,443
Last updated:

State Senator – District 33

  • David Johnson WinnerR 55.6%
    2,264
  • Janet Jensen  R 44.4%
    1,807
4,071
Last updated:

State Senator – District 35

  • Jessica Castleberry WinnerR 72.4%
    1,442
  • Kevin Quick  R 27.6%
    551
1,993
Last updated:

State Representative – District 29

  • Dean Wink  R 31.4%
    2,014
  • Kirk J Chaffee  R 27.3%
    1,747
  • Thomas J Brunner  R 25.8%
    1,654
  • Lincoln I Shuck  R 15.5%
    990
6,405
Last updated:

State Representative – District 30

  • Tim R Goodwin  R 45.5%
    3,488
  • Trish Ladner  R 18.8%
    1,438
  • Florence Thompson  R 18.0%
    1,375
  • Kwinn Neff  R 17.7%
    1,358
7,659
Last updated:

State Representative – District 31

  • Scott Odenbach WinnerR 30.2%
    1,871
  • Mary Fitzgerald WinnerR 22.0%
    1,362
  • Brandon D Flanagan  R 19.8%
    1,226
  • Dayle D Hammock  R 15.1%
    935
  • Julie Ann Olson  R 13.0%
    805
6,199
Last updated:

State Representative – District 33

  • Taffy Howard WinnerR 42.0%
    2,831
  • Phil Jensen WinnerR 34.0%
    2,297
  • Melanie Torno  R 24.0%
    1,620
6,748
Last updated:

State Representative – District 34

  • Mike Derby WinnerR 39.8%
    2,194
  • Jess Olson WinnerR 34.4%
    1,899
  • Jodie Frye  R 25.8%
    1,421
5,514
Last updated:

County Treasurer – Pennington

  • Janet Sayler WinnerR 69.1%
    8,454
  • Jody Sorenson  R 30.9%
    3,779
12,233
Last updated:

County Commissioner – Pennington-4

  • Travis Lasseter WinnerR 58.0%
    1,529
  • Frank Bloom  R 42.0%
    1,108
2,637
Last updated:

County Commissioner – Haakon-2

  • Steve Daly WinnerR 70.0%
    70
  • Fred Foland  R 30.0%
    30
100
Last updated:

County Commissioner – Meade-4

  • Ted Seaman WinnerR 61.1%
    495
  • Brenda Pates  R 38.9%
    315
810
Last updated:

County Commissioner At Large – Bennett

  • David L. Bakley WinnerR 26.3%
    199
  • Kyle W. Harris WinnerR 25.7%
    194
  • Blu Donovan  R 20.8%
    157
  • Scott Divan  R 20.6%
    156
  • Veldon R. Thayer  R 6.6%
    50
756
Last updated:

County Commissioner At Large – Custer

  • Mark Hartman WinnerR 24.0%
    744
  • Travis L. Bies WinnerR 23.6%
    730
  • Jesse Sorenson  R 21.3%
    659
  • Ellen Ballard  R 16.9%
    525
  • Matt Steen  R 14.2%
    441
3,099
Last updated:

County Commissioner At Large – Fall River

  • Joe Allen WinnerR 16.4%
    625
  • Les Cope WinnerR 16.2%
    616
  • Heath Greenough WinnerR 13.8%
    524
  • Paul Nabholz  R 13.2%
    501
  • Suzanne Davidson  R 12.6%
    479
  • Troy L. Goettsch  R 8.9%
    340
  • Ben Tubbs  R 7.1%
    270
  • Trudy Dibble  R 7.1%
    271
  • Lyle L. Rudloff  R 4.8%
    183
3,809
Last updated:

County Commissioner At Large – Lawrence

  • Bob Ewing WinnerR 43.7%
    2,486
  • Randy Deibert WinnerR 33.6%
    1,915
  • Oz Enderby  R 22.7%
    1,293
5,694
Last updated:

Alderman – Rapid City Ward-1

  • Patrick S. Jones WinnerO 40.6%
    1,187
  • Vince Vidal  O 34.1%
    998
  • Robert Overturf  O 25.3%
    740
2,925
Last updated:

Alderman – Rapid City Ward-3

  • Jason R. Salamun WinnerO 35.0%
    1,355
  • Jerome Wright  O 33.4%
    1,294
  • Chad Lewis  O 31.6%
    1,224
3,873
Last updated:

Alderman – Rapid City Ward-4

  • John B. Roberts WinnerO 55.4%
    1,023
  • Walter Swan Jr.  O 44.6%
    823
1,846
Last updated:

Alderman – Hill City Ward-2

  • Harold "Dale" Householder WinnerO 69.4%
    77
  • John Johnson  O 30.6%
    34
111
Last updated:

Alderman – Hot Springs Ward-4

  • Caitlin Turner WinnerO 64.8%
    107
  • Debra A. Johnston  O 35.2%
    58
165
Last updated:

City Council Member – Fairburn

  • Sally Nordstrom WinnerO 66.7%
    20
  • Bradley Mikkelson  O 33.3%
    10
30
Last updated:

City Council Member – Custer Ward-3

  • Todd Pechota  O 50.0%
    124
  • Carrie Moore  O 50.0%
    124
248
Last updated:

School Board Member – Hot Springs School District 23-2

  • Petra Wilson  O 64.7%
    825
  • Malisa Niles  O 35.3%
    450
1,275
Last updated:

School Board Member – Bennett County School District 03-1

  • Michael V. Olson WinnerO 41.9%
    451
  • Todd A Alexander WinnerO 38.6%
    415
  • Iva Jo Ruff  O 19.5%
    210
1,076
Last updated:

School Board Member – Meade School District 46-1

  • Darrell M. Vig WinnerO 12.3%
    1,202
  • Joseph C. Urbaniak WinnerO 12.1%
    1,182
  • Shelia Trask WinnerO 10.6%
    1,042
  • Holly Good  O 10.3%
    1,010
  • Terry Koontz  O 9.6%
    943
  • Sara Nelson  O 9.3%
    914
  • Robert Burns  O 8.9%
    869
  • Jon D. Swan  O 7.6%
    746
  • Cody King  O 6.4%
    628
  • Brian D. Voight  O 5.2%
    512
  • Curtis Johnson  O 5.2%
    507
  • R.J. Ludwick  O 2.6%
    254
9,809
Last updated:

School Area Board Member – Rapid City School District 51-4 Area 4

  • Jim Hansen WinnerO 36.0%
    589
  • Amelia (Amy) Sazue  O 29.6%
    483
  • Bill Frey Tag  O 24.0%
    392
  • Leah Ann Lutheran  O 10.4%
    170
1,634
Last updated:

School Area Board Member – Rapid City School District 51-4 Area 5

  • Clay Colombe WinnerO 63.3%
    1,613
  • Larry Begley  O 36.7%
    935
2,548
Last updated: