Cutler, Swingholm win Rapid City Invitational Cross Country Meet

RAPID CITY, S.D. –  The top runners from South Dakota and Wyoming gathered at the Hart Ranch on Friday for the Rapid City Invitational Cross Country Meet.

In fact, this year’s event featured over hundreds of runners from 26 different schools.

Abby Cutler from Hill City won the girls race with a time of 18:41.

Mason Swingholm from Laramie finished first in the boys race with a time of 16:28.

 

Girls Varsity Results

1   Abby Cutler, Hill City  18:41
2  Abigail Whitman, Laramie  18:47
3  Sara Jones, Lead-Deadwood  18:51

4  Mallory Delmont, Custer 19:00

5  Hailey Uhre, Stevens  19:07
6  Hailey Jones, Moorcroft   19:10
7  Alissa Wieman, Douglas   19:43
8   Libby Berryhill, Laramie    19:54
9  Meghan Hanson, Thunder Basin    19:56
10  Lizzy Escalante, Hill City    20:00
11  Brionna Holso, Stevens    20:04
12  Josie Dvorak, Custer    20:04
13  Delaney Kost, Rapid City Central   20:08
14  Kylee Bennett, Stevens    20:08
15  Ramsey Karim, Custer     20:16
16  Brooke Dunham, Thunder Basin    20:17
17  Taryn Whisler, Sioux Falls Christian     20:18
18  Bryanna Kuhn, Stevens    20:20
19  Jessica Lutmer, Pierre TF Riggs    20:28
20  Kadense Dooley, Custer    20:33
21  Reilly Wilson, Campbell County    20:34
22  Jayla Wulff, Laramie    20:40
23  Lucia Vidas, Stevens    20:42
24  Kendra Nottage, Laramie     20:42
25  Eva Studt, Custer    20:45

 

Girls Team Scores

  1. RC Stevens            57
  2. Custer                     62
  3. Laramie                 68
  4. Hill City                 137
  5. Thunder Basin     141
  6. SF Christian         149
  7. RC Central            175
  8. Pierre                     180
  9. Spearfish               197
  10. St. Thoms More   229

 

Boys Varsity Results

1   Mason Swingholm, Laramie  16:28
2   Aaron Ryan, Aberdeen Central 16:33
3  Jonathan Burkhalter, Bison   16:54
4  Daniel Street, Aberdeen Central   16:59
5  Hayden Grosz, Stevens    17:02

6  Isaac Engbers, Sioux Falls Christian    17:08
7  Braik Hurm, Campbell County  17:11
8  Jared Loecker, Aberdeen Central  17:13
9  Jarek Glenn, St. Thomas More  17:16
10  Lucas Steiger, Stevens  17:17
11  Liam Vidas, Stevens  17:18
12  Sam Kjerstad, Campbell County  17:25
13  Keenan Urdiales, Spearfish  17:27
14  Alex Otten, Stevens  17:29
15  Luke Jacobs, Aberdeen Central  17:30
16  Josh Martin, Aberdeen Central  17:31
17  Nate Andersen, Sturgis Brown  17:32
18  Hayden Schaffer, Pierre TF Riggs  17:36
19  Cody Farland, St. Thomas More  17:38
20 Derrek Vanderleest, Sioux Falls Christian  17:38
21  Preston Drew, Custer  17:43
22  Keaton Fierro, Stevens  17:47
23  Kent Henry, Laramie  17:49
24  Will McCrea, Laramie  17:50
25  Collin Krueger, Laramie  17:51

 

 

Boys Team Scores

  1. Aberdeen Central             39
  2. RC Stevens                        55
  3. Laramie                             91
  4. SF Christian                     115
  5. Sturgis                              168
  6. Campbell County           190
  7. Pierre                               212
  8. Thunder Basin               215
  9. St. Thomas More           222
  10. Custer                              228
Categories: High School, Sports