Champions crowned at South Dakota High School Finals Rodeo

RAPID CITY, S.D. — The South Dakota High School Finals Rodeo wrapped up on Saturday with the short-go.

The final round featured the top 15 contestants in each event, all battling for a state title and hoping to finish in the top four in order to qualify for the National High School Finals Rodeo.

For complete results, click here.

 

Featured Highlights from the Short Go

Pole Bending

1st in the Short Go

– Shyanne Howell, Belle Fourche    20.57 seconds

 

Bareback Riding

1st in the Short Go

– Cooper Filipek, Rapid City             60 points

 

Steer Wrestling

1st in the Short Go

– Wyatt Tibbitts, Hot Springs      6.50 seconds

 

Breakaway Roping

1st in the Short Go

– Tayla Thorstenson, Eagle Butte       3.07 seconds

 

Saddle Bronc

2nd in the Short Go

– Cash Wilson, Wall       65 points

 

 

Final Results

National Qualifiers

 

Bareback Riding

1.  JHETT KNIGHT,  RUSHVILLE, NE         62.50  Total Points
2.  COOPER FILIPEK,  RAPID CITY, SD      59.50
3.  JOSE ALANIZ,  FAITH, SD                         56.00
4.  CAYDEN WOLFE,  BELLE FOURCHE, SD      53.00

 

 

Barrel Racing

1. WACEY BROWN,  PIEDMONT, SD              79.00
2. SHANTELL BREWER,  DUPREE, SD          57.00
3. LAYNI STEVENS,  ST. LAWRENCE, SD     57.00
4. SHAW NELSON,  HARTFORD, SD              56.00

 

 

Breakaway Roping

1. TAYLA THORSTENSON,  EAGLE BUTTE, SD            74.00
2. KAYSEE CHRISTENSEN,  BERESFORD, SD              52.00
3. TATUM CAREY,  HURON, SD                                        52.00
4. CHANTEL KOLB,  BELLE FOURCHE, SD                  51.00

 

 

Bull Riding

1. JACK RODENBAUGH,  BOX ELDER, SD          86.00
2. STRAN SMITH,  LANTRY, SD                             56.00
3. RILEY SHIPPY,  COLOME,                                  53.50
4. JESTYN WOODWARD,  CUSTER, SD               38.50

 

 

Boy’s Cutting

1. CAIN BIRKELAND,  BELLE FOURCHE, SD          82.50
2. BRANDON VOLMER,  WINNER, SD                      74.00
3. BRADEY LABRIER,  BELLE FOURCHE, SD         72.00
4. JACE ULLERICH,  HUMBOLDT, SD                      69.00

 

 

Goat Tying

1. MIKENZY MILLER,  FAITH, SD                 88.00
2. SAWYER GILBERT,  BUFFALO, SD          82.00
3. SIDNI FERGUSON,  DUPREE, SD            69.00
4. ISABEL RISSE,  MARTIN, SD                     61.00

 

 

Girl’s Cutting

1. SAGE GABRIEL,  QUINN, SD                       81.00
2. ALEXIS LOPEZ,  KELDRON, SD                 74.00
3. JENNA FULTON,  ST. LAWRENCE, SD    64.00
4. JAYTON MCKAY,  WALL, SD                      63.00

 

 

Pole Bending

1. SHYANNE HOWELL,  BELLE FOURCHE, SD              79.00
2. RILEY DONNELLY,  ELK POINT, SD                            69.00
3. MOLLY RYAN,  BELLE FOURCHE, SD                         60.00
4. JESSICA WOODWARD,  CUSTER, SD                          56.00
4. LAYNI STEVENS,  ST. LAWRENCE, SD                       56.00

 

Reined Cow Horse

1. REECE ULLERICH,  HUMBOLDT, SD              85.00
2. JACKSON GRIMES,  KADOKA, SD                    83.00
3. BLASIUX STEFFEN,  GREGORY, SD                75.00
4. DAWSON PHILLIPS,  WINNER, SD                  75.00

 

 

Saddle Bronc

1. CASH WILSON,  WALL, SD                        87.00
2. TEIGAN CLARK,  MEADOW, SD              72.50
3. CLINT DONALDSON,  STURGIS, SD       72.00
4. TALON ELSHERE,  HEREFORD, SD     62.00

 

 

Steer Wrestling

1. WYATT TIBBITTS,  HOT SPRINGS, SD         86.00
2. WYNN SCHAACK,  WALL, SD                         56.00
3. CARTER KENNEDY,  BERESFORD, SD        55.00
4. LINKYN PETERSEK,  COLOME, SD              53.00
4. JUSTIN TEKRONY,  CLEAR LAKE, SD         53.00

 

 

Team Roping

1. RIO NUTTER,  RAPID CITY, SD              76.00
1. BODIE MATTSON,  STURGIS, SD          76.00

2. PAYTON PIRRUNG,  HARTFORD, SD     71.00
2 LAN FUHRER,  BELLE FOURCHE, SD     71.00

3. DENTON GOOD,  LONG VALLEY, SD       53.00
3. RILEY HANNUM,  FT PIERRE, SD             53.00

4. WYATT TIBBITTS,  HOT SPRINGS, SD    48.00
4. TRACER OLSON,  WHITE RIVER, SD      48.00

 

 

Tie Down Roping

1. TANNER FITE,  HERMOSA, SD                   82.00
2. BLASIUS STEFFEN,  GREGORY, SD          73.00
3. REECE ULLERICH,  HUMBOLDT, SD       64.00
4. THANE LOCKHART,  OELRICHS, SD        60.00

 

 

Categories: High School, Sports

AlertMe