Basketball Roundup: Douglas boys pull away late to beat Sturgis

Girls Basketball Playoffs in full swing

STURGIS, S.D. – It’s a busy time of year again on the hardwood.

Not only are the girls basketball playoffs in full swing, but it’s the final week of the regular season in boys high school basketball and teams continue to battle for playoff positions.

The top 16 teams qualify for the post season in Class ‘AA’, and right now the Douglas boys are sitting in 15th spot in standings.

The Patriots solidified their spot on Tuesday night with a 63-56 win over Sturgis.

Douglas is now 8-10 on the season, while the Scoopers fall to 3-16.

 

Boys Basketball Scores

Clark/Willow Lake 52, Tiospa Zina Tribal 47

Douglas 63, Sturgis Brown 56

Harrisburg 75, Huron 54

Lower Brule 100, Dupree 58

Pierre 62, Brookings 41

Sioux Falls O’Gorman 75, Sioux Falls Lincoln 58

Sioux Falls Washington 57, Mitchell 49

 

 

Girls Basketball Scores

Harrisburg 68, Huron 51

Pierre 56, Brookings 38

Sioux Falls Washington 68, Mitchell 58

Sturgis Brown 53, Spearfish 49

 

 

Girls Basketball Playoffs

Class A Region 1

First Round

Redfield 55, Tiospa Zina Tribal 24

Sisseton 42, Webster Area 39

Milbank 46, Groton Area 43

 

Class A Region 2

First Round

Sioux Valley 52, Clark/Willow Lake 36

Flandreau 69, Deuel 35

 

Class A Region 3

First Round

Tri-Valley 54, Baltic 36

 

 

Class A Region 4

First Round

Elk Point-Jefferson 46, Vermillion 42

Lennox 53, Canton 49

Tea Area 70, Beresford 42

 

 

Class A Region 5

First Round

Wagner 57, Madison 35

Mt. Vernon Plankinton 54, Parker 51

 

 

Class A Regions 7 and 8

First Round

Custer 53, Lead-Deadwood 25

Hot Springs 60, Bennett County 55

 

 

Class B Region 1

Quarterfinal

Aberdeen Christian 49, Britton-Hecla 21

Waubay/Summit 63, Leola/Frederick 37

Waverly-South Shore 53, Langford 18

Warner 58, Northwestern 33

 

Class B Region 2

Quarterfinal

Faulkton 56, Sully Buttes 47

Highmore-Harrold 59, North Central Co-Op 23

Lower Brule 54, Ipswich 47

 

Class B Region 3

Quarterfinal

Castlewood 62, Estelline/Hendricks 32

James Valley Christian 48, Hitchcock-Tulare 46

Arlington 48, Deubrook Area 36

De Smet 51, Wolsey-Wessington 45

 

 

Class B Region 4

Quarterfinal

Dell Rapids St. Mary 49, Howard 47

Ethan 79, Oldham-Ramona/Rutland 14

Hanson 61, Elkton-Lake Benton 35

Colman-Egan 62, Sanborn Central – Woonsocket 41

 

 

Class B Region 5

Quarterfinal

Menno 46, Centerville 42

Scotland 59, Alcester-Hudson 53

Viborg-Hurley 51, Freeman 43

Bridgewater-Emery 63, Irene Wakonda 50

 

 

Class B Region 6

Quarterfinal

Kimball/White Lake 56, Avon 48

Tripp-Delmont/Armour 50, Burke 31

Corsica-Stickney 77, Marty 50

Andes Central / Dakota Christian 52, Platte-Geddes 42

 

 

Class B Region 7

Quarterfinal

New Underwood 45, Edgemont 30

White River 93, Lyman 43

Philip 37, Jones County 35

Wall 53, Kadoka Area 32

 

 

Class B Region 8

Quarterfinal

Lemmon 52, Dupree 49

Newell 57, McIntosh 17

Timber Lake 53, Harding County 46

Faith 60, Bison 31

 

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Garretson vs. Dell Rapids, ppd. to Feb 24th.

Categories: High School, Sports