Basketball Roundup: BHSU men and women move on in RMAC Tournament

SPEARFISH, S.D. – Black Hills State opened the Rocky Mountain Athletic Conference Men’s Basketball Tournament on Tuesday by hosting Fort Lewis College.

The Yellow Jackets rallied in the second half to beat the Skyhawks, 75-67.

Joel Scott led BH with 30 points and 11 rebounds to earn his second double-double of the season and sixth of his career.

Kevin Senghore-Peterson also added 16 points for the Yellow Jackets.

Black Hills State advances to the semifinals.

The Yellow Jackets will travel to Grand Junction, CO to take on No. 2 Colorado Mines on Friday, March 5.

 

RMAC Women’s Basketball Tournament

Black Hills State 71, Westminster 66

The Black Hills women’s basketball team upset No. 2 Westminster on Tuesday in the quarterfinals of the Rocky Mountain Athletic Conference Tournament, 71-66.

The Yellow Jackets were led by Racquel Wientjes who scored 22 points.

The Yellow Jackets will head to Golden, CO on Friday to play Western Colorado at 7:30 p.m. in the RMAC semifinals.

 

 

RMAC Men’s Basketball Tournament Scores

#1 Colorado Mesa 67, #8 Chadron State 52

#7 SD Mines at #2 Colorado Mines – No Contest          Colorado Mines advances to the semifinals

#3 Black Hills State 75, #6 Fort Lewis 67

#5 Adams State 78, #4 MSU Denver 66

 

 

RMAC Women’s Basketball Tournament Scores

#1 Colorado Mines 67, #8 Regis  56

#7 Black Hills State 71, #2 Westminster 66

#3 Western Colorado 77, #6 SD Mines 69

#4 Colorado Mesa 59, #5 MSU Denver 53

 

Boys High School Basketball Playoffs

Class A Region 1

First Round

Milbank 54, Redfield 31

Sisseton 65, Aberdeen Roncalli 39

Tiospa Zina Tribal 50, Webster 41

 

 

Class A Region 2

First Round

Clark/Willow Lake 67, Hamlin 46

Flandreau 61, Deuel 37

 

 

Class A Region 3

First Round

Garretson 53, Tri-Valley 46

West Central 64, Baltic 35

 

 

Class A Region 4

First Round

Dakota Valley 81, Beresford 52

Lennox 64, Canton 44

Tea Area 75, Elk Point-Jefferson 53

 

 

Class A Region 5

First Round

Parker 59, McCook Central/Montrose 53

Parkston 67, Mt. Vernon/Plankinton 64, OT

 

 

Class A Regions 7&8

First Round

Hill City 64, Bennett County 56

 

 

Class B Region 1

Quarterfinal

Aberdeen Christian 69, Great Plains Lutheran 36

Warner 47, Leola/Frederick 37

Waubay/Summit 72, Northwestern 43

Waverly-South Shore 65, Langford 45

 

 

Class B Region 2

Quarterfinal

Herreid/Selby Area 73, Highmore-Harrold 61

Ipswich 54, Faulkton 48

Lower Brule 78, Sully Buttes 36

Potter County 73, North Central Co-Op 44

 

 

Class B Region 3

Quarterfinal

Castlewood 54, Wolsey-Wessington 45

DeSmet 79, Hitchcock-Tulare 47

Deubrook 70, Arlington 66, OT

Wessington Springs 66, Estelline/Hendricks 33

 

 

Class B Region 4

Quarterfinal

Dell Rapids St. Mary 57, Chester 42

Elkton-Lake Benton 50, Ethan 39

Hanson 73, Oldham-Ramona/Rutland 50

Howard 63, Sanborn Central/Woonsocket 25

 

 

Class B Region 5

Quarterfinal

Bridgewater-Emery 60, Alcester-Hudson 40

Canistota 87, Centerville 40

Freeman Academy/Marion 59, Gayville-Volin 51

Viborg-Hurley 64, Irene-Wakonda 31

 

 

Class B Region 6

Quarterfinal

Burke 82, Marty Indian 68

Corsica/Stickney 70, Kimball/White Lake 45

Gregory 76, Tripp-Delmont/Armour 57

Platte-Geddes 64, Andes Central/Dakota Christian 37

 

 

Class B Region 7

Quarterfinal

Kadoka Area 53, Jones County 45

Lyman 55, Philip 22

Wall 54, New Underwood 32

White River 83, Edgemont 27

 

 

Class B Region 8

Quarterfinal

Dupree 84, Harding County 72

Faith 75, Bison 42

Lemmon 67, Newell 19

Timber Lake 66, McIntosh 37

Categories: College, High School, Sports