Basketball Recap: STM, Sturgis split boys-girls doubleheader

Posted: Updated:
RAPID CITY, S.D. -

The St. Thomas More girls and the Sturgis boys came out on top to split a basketball doubleheader on Thursday night Rapid City. 

The Lady Cavaliers pulled away in the second half to beat Sturgis win 63-37.

St. Thomas More improves to 13-1 on the season, while the Scoopers falls to 5-8.

Meanwhile, Ryan Garland scored 17 points to lead Sturgis over St.Thomas More for the second time this season, 54-44.

Connor Crane added 15 for the Scoopers.

Joe Poeppel led the Cavaliers with 15 points.

The Scoopers improve to 10-3 and the Cavaliers fall to 6-7.


BOYS BASKETBALL SCORES

Bon Homme 58, Andes Central/Dakota Christian 45

Aberdeen Christian 57, Waverly-South Shore 39

Arlington 59, Lake Preston 38

Avon 56, Gregory 53

Boyd County, Neb. 58, Burke/South Central 44

Brandon Valley 56, Mitchell 54

Castlewood 61, Hamlin 56

Colman-Egan 41, Deubrook 27

Crow Creek 71, Stanley County 63

Dell Rapids 81, Vermillion 66

Deuel 62, Sisseton 60

Douglas 65, Custer 34

Elkton-Lake Benton 68, Estelline 32

Ethan 70, Mitchell Christian 60

Hill City 68, Wall 42

Hot Springs 65, Crawford, Neb. 54

Irene-Wakonda 54, Freeman Academy/Marion 30

Jones County 59, Kadoka Area 41

Lennox 53, Parkston 26

Leola/Frederick 66, Faulkton 51

Little Wound 64, Bennett County 53

Milbank Area 68, Morris Area/Chokio-Alberta, Minn. 62

Oldham-Ramona/Rutland 52, DeSmet 46

Philip 59, Dupree 44

Potter County 57, Eureka/Bowdle 44

Red Cloud 74, Lead-Deadwood 37

Scotland 50, Wagner 47

Sioux Falls O'Gorman 59, Sioux Falls Roosevelt 51

Sioux Falls Washington 52, Sioux Falls Lincoln 44

Sturgis Brown 54, St. Thomas More 44

Sully Buttes 59, Hitchcock-Tulare 38

Tea Area 96, Garretson 49

Viborg-Hurley 69, Centerville 27

Dakota Oyate Challenge

First Round

Flandreau Indian 86, Marty Indian 49

Lower Brule 77, Takini 50

Omaha Nation, Neb. 87, Crazy Horse 32

Tiospa Zina Tribal 87, Tiospaye Topa 40


GIRLS BASKETBALL SCORES

Aberdeen Roncalli 65, Webster 31

Alcester-Hudson 51, Dell Rapids St. Mary 34

Bon Homme 43, Andes Central/Dakota Christian 36

Boyd County, Neb. 46, Burke/South Central 34

Centerville 50, Viborg-Hurley 43

Clark/Willow Lake 61, Great Plains Lutheran 35

Crow Creek 73, Stanley County 24

Custer 70, Douglas 60

Dakota Valley 49, Spirit Lake, Iowa 41

Ethan 54, Mitchell Christian 18

Faith 60, Herreid/Selby Area 34

Faulkton 61, Leola/Frederick 54

Florence/Henry 62, Iroquois 14

Freeman 65, Canistota 36

Hamlin 51, Castlewood 41

Hanson 72, Kimball/White Lake 23

Irene-Wakonda 54, Freeman Academy/Marion 25

Kadoka Area 54, Jones County 25

Lennox 52, Beresford 51

Lyman 43, Highmore-Harrold 35

Madison 59, Tea Area 52

McLaughlin 55, Standing Rock, N.D. 49

Morris Area/Chokio-Alberta, Minn. 55, Milbank 48

Mt. Vernon/Plankinton 49, Gregory 42

New England, N.D. 68, Harding County 47

Philip 47, Dupree 42

Pine Ridge 72, Todd County 70

Potter County 56, Eureka/Bowdle 31

Red Cloud 58, Lead-Deadwood 34

Sanborn Central/Woonsocket 67, Wessington Springs 49

Sisseton 49, Deuel 28

St. Thomas More 63, Sturgis Brown 37

Sully Buttes 65, Hitchcock-Tulare 56

Vermillion 42, Dell Rapids 40

Warner 44, Langford 32

Watertown 48, Brookings 43

Waubay/Summit 37, Wilmot 30

White River 67, Colome 32

Winner 47, Miller 38

Big East Conference Tournament

First Round

Flandreau 63, Baltic 28

McCook Central/Montrose 43, Garretson 23

Parker 62, Howard 57

Sioux Valley 69, Chester 34

Dakota Oyate Challenge

First Round

Lower Brule 79, Tiospaye Topa 57

Marty Indian 66, Crazy Horse 40

Omaha Nation, Neb. 75, Takini 20

Tiospa Zina Tribal 59, Flandreau Indian 42

Today's Forecast
/