Basketball Roundup: LNI, High School and College Hoops

Posted: Updated:
RAPID CITY, S.D. -

The Lakota Nation Invitational Basketball Tournament started on Wednesday with 16 boys teams and 16 girls teams all competing for an LNI title.

After two days of exciting competition, the field has been narrowed down to the final four teams in each division.

The Red Cloud girls played Crow Creek on Friday afternoon in the first of two semifinal games.

The Crusaders were hoping to make it back to the championship game for the first time since 2014. Unfortunately, the Lady Chieftains jumped out to an early lead and held on to beat the Lady Crusaders, 57-51.

Crow Creek will play Pine Ridge in the championship game on Saturday at 7 p.m.


Meanwhile, the boys finals are set, as well, at the Lakota Nation Invitational.

White River will square off against Crow Creek in the finals on Saturday at 8:30 p.m.

Crow Creek dominated McLaughlin in the semifinals, 72-45.

White River outlasted Pine Ridge, 61-52.


Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

Boys Basketball

Consolation Semifinal

Cheyenne-Eagle Butte 80, Lower Brule 64

Red Cloud 66, Tiospa Zina Tribal 62, OT

Semifinal

Crow Creek 72, McLaughlin 41

White River  61, Pine Ridge  52

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Consolation Semifinal

Custer 70, Standing Rock, N.D. 65

St. Francis Indian 87, Crazy Horse 31

Semifinal

Little Wound 84, Marty Indian 24

Todd County 71, Omaha Nation, Neb. 67


Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

Girls Basketball

Consolation Semifinal

Lower Brule 67, Little Wound 53

Todd County 50, Cheyenne-Eagle Butte 46

Semifinal

Crow Creek 57, Red Cloud 51

Pine Ridge 63, Custer 30

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Consolation Semifinal

Marty Indian 71, Tiospa Zina Tribal 54

St. Francis Indian 77, Crazy Horse 70

Semifinal

Omaha Nation, Neb. 62, White River 54

Standing Rock, N.D. 61, McLaughlin 41


Boys Basketball Scores

Aberdeen Roncalli 63, Milbank Area 27

Arlington 63, DeSmet 53

Bon Homme 59, Scotland 35

Chamberlain 49, Parkston 34

Chester 51, Tri-Valley 38

Clark 63, Britton-Hecla 52

Colman-Egan 57, Oldham-Ramona/Rutland 36

Dakota Valley 72, Canton 53

Dell Rapids St. Mary 63, Estelline 47

Deubrook 52, Lake Preston 44

Gayville-Volin 68, Alcester-Hudson 34

Gordon/Rushville, Neb. 68, Bennett County 28

Great Plains Lutheran 73, Wilmot 48

Hanson 33, Menno 32, OT

Harrisburg 61, Brookings 35

Irene-Wakonda 64, Viborg-Hurley 56

James Valley Christian 73, Sunshine Bible Academy 35

Jones County 55, Wall 50

Kadoka Area 58, Dupree 32

McCook Central/Montrose 64, Howard 51

Miller 53, Winner 41

Morrill, Neb. 65, Edgemont 41

Newell 51, Tiospaye Topa 30

Potter County 60, Northwestern 58

Rapid City Central 68, Mitchell 43

Rapid City Christian 65, Lyman 64

Rapid City Stevens 53, Huron 51

Sioux Falls Christian 72, Elk Point-Jefferson 27

Sioux Falls Lincoln 69, Sioux Falls O'Gorman 66

St. Thomas More 55, Alliance, Neb. 48

Sturgis Brown 63, Douglas 57

Tea Area 68, Dell Rapids 63, 2OT

West Central 62, Wagner 38

Stateline Shootout

Belle Fourche 52, Sundance, Wyo. 37

Newcastle, Wyo. 59, Lead-Deadwood 53


GIRLS BASKETBALL

Beach, N.D. 62, Lemmon 46

Chamberlain 32, Parkston 30

Clark/Willow Lake 54, Britton-Hecla 18

Dakota Valley 62, Canton 31

Dell Rapids 72, Tea Area 42

Dupree 58, Kadoka Area 54

Gayville-Volin 49, Alcester-Hudson 43

Gordon/Rushville, Neb. 56, Bennett County 31

Harrisburg 46, Brookings 45

Ipswich 42, Langford 27

Irene-Wakonda 68, Viborg-Hurley 42

Lyman 45, Rapid City Christian 33

McCook Central/Montrose 61, Howard 32

Menno 53, Hanson 46, OT

Mitchell 50, Rapid City Central 40

Moorhead, Minn. 58, Sioux Falls Washington 53

Morrill, Neb. 63, Edgemont 44

Platte-Geddes 52, Gregory 40

Rapid City Stevens 68, Huron 36

Redfield/Doland 52, Groton Area 38

Sioux Falls Christian 57, Elk Point-Jefferson 40

St. Michael-Albertville, Minn. 70, Sioux Falls Lincoln 47

Sunshine Bible Academy 50, James Valley Christian 34

Tiospaye Topa 58, Newell 47

Wall 52, Jones County 40

West Central 57, Wagner 19

Wilmot 56, Great Plains Lutheran 40

Stateline Shootout

Belle Fourche 60, Sundance, Wyo. 16

Newcastle, Wyo. 35, Lead-Deadwood 33


Men's Basketball

SD Mines  66, Chadron State  52

Black Hills State  75, Regis University 74

Women's Basketball

SD Mines  83,  Chadron State  57

Black Hills State 65,  Regis University  58

Today's Forecast
/